Během zatmění Slunce 22.7.2009 v Číně byly využity i videokamery. První zaznamenávala dvě hodiny kolem úplné fáze pohled na oblohu, kde je možné velice dobře sledovat intenzitu svitu Slunce a především vývoj počasí. Celou dobu zatmění rušila průhledná vysoká oblačnost (Cirrus) a často přes sluneční disk přecházela i střední vrstva oblačnosti (Altostratus). Při úplné fázi není na videu vidět žádná hvězda ani planeta, přestože Venuše byla celkem dobře viditelná okem blízko zenitu.
Video začíná dvě minuty před T2 a končí přibližně dvě minuty po T3. Mini DV kamera JVC GRD650E mířila na vypuklé zrcadlo, které zobrazuje stoosmdesátistupňový pohled na oblohu. Videokamera měla expozici, clonu i vyvážení bílé nastavenou na automat. Díky tomu je obraz viditelný i během úplné fáze zatmění. Snímání 25 snímků/s.
Autor: Michal Rottenborn, zpracování: Jiří Polák
Zajímavé je, pokud Vám to rychlost připojení a velikost monitoru dovolí, spustit si více videí najednou. Následující videa začínají ve stejný čas, přibližně dvě minuty před začátkem úplné fáze a končí dvě minuty po skončení úplné fáze zatmění.
Pohled na účastníky – video s pohledem na pozorovatele (Polák)
Pohled na účastníky – další video s pohledem na pozorovatele (Plzáková)
Pohled na Slunce během úplné fáze – záběr na Slunce s přecházející oblačností během úplné fáze (Kéhar)
Vývoj počasí na celooblohovém videu – zrychlený dvouhodinový záznam pohledu na celou oblohu
Seznam článků o zatmění