Ve středu 23.7.2014 jsem se rozhodl pozorovat exoplanetu CoRoT-2b v souhvězdí Orla. Při minimu, které trvá 2.3 hodiny, dojde k zastínění hvězdy o jasnosti 12.6 magnitudy exoplanetou, což způsobí pokles o 0.032 mag. Ale i takto malý pokles jasnosti jsme schopni měřit moderní CCD technikou, kterou máme na hvězdárně k dispozici. Pozorování bylo bohužel krátce po začátku přerušeno oblačností. Po dvaceti minutách se opět vyjasnilo, a přestože je pauza na křivce znatelná, je naštěstí již po hlavním poklesu a zpracování příliš nevadí.
Technické informace:
CCD: G2-8300, filtr clear, binning 1×1, chlazeno na -30°C
Expozice: 180s, mimoosá pointace přes G1-1400
Místo: Bažantnice, podmínky: dobré, 7 snímků vyřazeno kvůli oblačnosti
Po zpracování se ukázalo, že i přes vynechané snímky kvůli oblačnosti vychází velmi malá chyba, jen 0.0027 mag. Pozorování bylo ohodnoceno hodnotou dva na pětibodové stupnici kvality (DQ). Napozorovaná data byla odeslána do databáze TRESCA, kde je potom možné zobrazit i geometrii naměřeného systému včetně porovnání s naším Sluncem a Jupiterem:
Vyhledání nových proměnných hvězd
Naměřená data byla prohledána, zda neosahují i další proměnné hvězdy. Byly v nich nalezeny hned tři podezřelé. Zatím byla zpracována pouze hvězda s nejúplnější křivkou. Byla identifikována jako hvězda o jasnosti 13.1 magnitudy s označením UNA 0900-15252881. Pokles byl naměřen přibližně 0.3 mag. Po kontrole dostupných katalogů (SIMBAD, AAVSO) se ukázalo, že nikde není vedena jako proměnná. Proto byla nahlášena do databáze nových proměnných hvězd CzeV, kde dostala označení CzeV 617. Podrobnosti o této nové proměnné hvězdě jsou zapsány v Pozorovacím deníku.