Král Amfitryón, nevlastní otec Héráklův, měl ve svém revíru zase tak chytrou lišku, kterou nemohl nikdo polapit. Při jednom lovu vzali psa sebou aby ji ulovil. Souboj nakonec rozhodl sám vládce bohů Zeus, když obě vynikající zvířata umístil na opačné strany oblohy.
Souhvězdí Velkého psa najdeme snadno, obsahuje nejjasnější hvězdu oblohy Sirius, kterému se také říká „Psí hvězda“. Díky této jasné hvězdě patří Velký pes mezi nejstarší souhvězdí a pro staré Egypťany byl nejdůležitějším na celé obloze. Podle východu Siria určovali čas pravidelných nilských záplav, i jejich egyptský bůh Anupev (Anubias) je znázorňován se psí hlavou. Od souhvězdí Velkého psa pochází pojem „psí dny“.
Sirius je považován za nejjasnější hvězdu noční oblohy vůbec. Jeho svítivost je 24krát větší než svítivost Slunce a jeho průměr je dvakrát větší než průměr Slunce, od nás je vzdálen pouhých 8,6 světelných let. Mezi nejbližšími hvězdami do vzdálenosti jedenácti světelných roků má Sírius největší svítivost. Pozorování vedla k zjištění, že Sirius (Sirius A) má ještě malého průvodce Sirius B – tzv. bílého trpaslíka, který vyzařuje rentgenové záření.