Přestože na podzim bývají pro astronomická pozorování horší meteorologické podmínky, byl na konec října zorganizován podzimní astronomický víkend. Bylo totiž zapotřebí navázat na převážně teoretickou činnost astronomických kroužků ukázkou praktické pozorovací praxe. Proto H+P Plzeň ve spolupráci s Hvězdárnou v Rokycanech organizačně, odborně i technicky připravila ve dnech 29. až 31. října 2010 kombinovanou akci spojenou s tematickým zájezdem do Prahy. Třídenní víkendová akce byla určena zejména pro začínající i pokročilé členy astronomických kroužků.
Začala v pátek v odpoledních hodinách nakládáním pozorovací a záznamové techniky na pracovišti H+P Plzeň. Poté následoval přesun na hvězdárnu v Rokycanech, kde se přidalo několik členů místního astronomického kroužku. Vzhledem k téměř jasné obloze mohlo být téměř ihned zahájeno pozorování. Zpočátku probíhal základní nácvik orientace na obloze, později vyhledávání jednoduchých i složitějších deep-sky objektů. Starší členové a pracovníci, kteří obsadili střešní pozorovací terasu hvězdárny, se pokoušeli i o astronomickou fotografii. V astronomické kopuli byl v činnosti také největší dalekohled hvězdárny, ke kterému byla napojena televizní kamera. Pozorování bylo ukončeno asi ve 2:30 hod., neboť bylo nutné ráno vstávat na vlak do Prahy. Ten nás dopravil do našeho hlavního města, kde byla nejprve naplánována 3D projekce v kině IMAX o výzkumu HST (Hubbleova kosmického dalekohledu). Působivé prostorové záběry a animace HST, raketoplánu, ISS a vzdálených kosmických objektů se líbily snad všem divákům v kině. Film je sice určen široké laické veřejnosti, protože velmi názorně ukazuje a objasňuje, jak probíhá kosmický a astronomický výzkum z oběžné dráhy. Na své si ale přijde i odborník a lze ho proto doporučit každému.
Po krátkém občerstvení následoval přesun na pražskou Štefánikovu hvězdárnu, kde nás již očekávala odborná pracovnice Mgr. Lenka Soumarová. Ta nám nejprve pustila ukázku jednoho z programů hvězdárny pro veřejnost a poté nás hvězdárnou provedla. Postupně jsme byli seznámeni s historií hvězdárny i její činností. Součástí byla i návštěva pozorovacích kopulí s dalekohledy, kde bylo například možné se podívat na aktuální sluneční aktivitu ve fotosféře i chromosféře. Dostali jsme se i k robotizovanému dalekohledu, tedy do míst, kam se běžně veřejnost nevodí. Posledním bodem návštěvy hvězdárny byla výstava o HST.
Cesta zpět do Rokycan uběhla poměrně rychle a po návratu na hvězdárnu byla připravena přednáška ředitele Karla Halíře týkající se různých typů zákrytů těles v příštím roce. Na základě této přednášky bylo možné usednout a prodiskutovat případné výjezdy za zákryty a zároveň naplánovat některé další činnosti. Protože se opět začalo vyjasňovat, někteří opět vytáhli pozorovací techniku. Bohužel pozorovací podmínky nebyly zrovna nejlepší, a proto se pozorovatelé museli omezit spíše na jasnější objekty.
Po dvou pozorovacích dnech a náročném sobotním výletu se samozřejmě vstávalo poněkud déle, a tak na nedělním programu byl pouze úklid, naložení a převezení techniky zpět do Plzně. Na to, že podzim nebývá meteorologicky nejlepší, lze konstatovat, že se tato akce vydařila.