Autor tohoto příspěvku byl sice účastníkem výpravy pořádané Pražskou pobočkou Astronomické společnosti, tento příspěvek však zařazujeme na tomto místě vzhledem k návaznosti na související experimenty či příspěvky zveřejněné jinde na těchto stránkách.
Cílem tohoto „experimentu“ bylo zdokumentovat průběh nasvícení krajiny a nerovnoměrnosti nasvícení oblohy během zatmění pomocí časosběrného snímání („timelapse“) digitálním fotoaparátem. Pro tento účel byl použit Kodak P880, který touto funkcí disponuje, navíc má jednak nejširokoúhlejší objektiv momentálně dostupný u „levnějších“ přístrojů (ekvivalentní 24mm klasických přístrojů), jednak má možnost zafixovat ostření na nekonečno, tudíž odpadá snaha přístroje zaostřovat za špatných světelných podmínek. Expozice byla změřena pět minut před začátkem úplné fáze zatmění, kdy bylo zahájeno snímání každých 10 sekund, sekvence byla ukončena opět přibližně pět minut po skončení úplné fáze.
Po celou dobu snímání byla ponechána stejná expozice: ISO50, f=24mm (ekviv.), exp. 0.025 sec, clona F/4. Toto nastavení sice neumožnilo zachytit osvit krajiny během úplné fáze, snímky jsou zcela černé, avšak názorně zdokumentovalo nesymetričnost nasvícení krajiny v popředí a oblohy v pozadí před a po úplné fázi zatmění. tato „nesymetričnost“ vyplynula z pohybu stínu krajinou – na těchto snímcích se díváme přibližně na severo-severovýchod, zhruba ve směru postupu stínu. To znamená, že před úplnou fází se nejdříve tmavlo samotné popředí, zatímco obloha v pozadí zůstávala déle světlá, a naopak po skončení úplné fáze se nejdříve nasvítilo popředí, zatímco obloha zůstávala ještě tmavá. To názorně dokumentují následující snímky:
Celou sekvenci si můžete prohlédnout na animaci zde (velikost souboru 2,7 MB, formát MPEG1). Postup stínu Měsíce z pohledu družice Meteosat8 (tj. MSG 1) naleznete zde (velikost souboru 1,9 MB, formát MPEG1).
Tutéž animaci ve větším rozlišení a další snímky postupu stínu Měsíce z pohledu meteorologických družic naleznete na stránkách družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu (v „Galerii zajímavých družicových snímků„).